Filtry rastrowe. Są to pliki z rozszerzeniem KXM, które instalują się w czasie startu programu i są dostępne w oknie filtrów rastrowych.
Filtry importowo-eksportowe. Podobnie jak filtry rastrowe, są to pliki typu KXM, które instalują się w czasie startu programu. Nazwy typów plików, które dany filtr może obsłużyć są dodawane na koniec listy standardowych filtrów programu. Jeżeli filtr zewnętrzny obsługuje ten sam typ plików co wbudowany filtr programu, to w pierwszej kolejności do wczytania lub zapisu pliku zostanie użyty filtr zewnętrzny. (Zakłada się, że filtr zewnętrzny jest lepszy od wbudowanego, jeśli tak nie jest – należy odinstalować filtr zewnętrzny).
Zewnętrzne moduły-rozszerzenia. Są to pliki typu KXM lub inne, które mogą wykonywać pewne funkcje, których program w wersji standardowej nie posiada. Moduły te mogą być instalowane w rozwijanym menu w grupie Narzędzia lub też instalowane jako ikony na pasku stanu.
Programy usługowe. Są to samodzielne programy (EXE), które współpracują z programem Kombi i mogą być z jego poziomu wywoływane w celu wykonania pewnych usług. Mogą być uruchamiane automatycznie podczas startu programu. Mogą być również dodawane do menu Narzędzia.
Dostępna jest dokumentacja API programu Kombi wyjaśniająca zasady tworzenia własnych rozszerzeń programu.
^
Od wersji 6.0 za pomocą tego generatora można umieszczać w plikach PDF zakładki, notatki, łącza (hyperlinki) oraz miniaturki (zobacz przykłady w zmieszczonych niżej plikach pdf).
Wszystkie dokumenty pdf prezentowane na tej stronie, a także podręcznik użytkownika pakietu utworzono tym modułem.
^
Okno filtrów rastrowych w Kombi 9
Aktualnie oferujemy cztery zestawy filtrów:
^
Kod EAN jest międzynarodowym kodem towarowym przewidzianym głównie do znakowania artykułów przemysłowych. Najczęściej stosowane są dwie wersje: 13-cyfrowa (EAN-13) i skrócona, 8-cyfrowa (EAN-8).
Szczegółowe informacje o konstruowaniu kodów EAN można znaleźć w PN-90 O-79004 Kod kreskowy EAN. Wymagania ogólne. Algorytmy służące do generowania kodów oparto o tę właśnie normę. Kody uzupełniające Add-On 2 oraz Add-On 5 służą do oznaczania wydawnictw książkowych. Sposób ich stosowania zależy od potrzeb wydawcy, jednak ogólne zasady zostały ustalone przez organizację GS1 i tam też wydawca winien zasięgnąć informacji. Kody 2 z 5 oraz ITF-14 mogą być stosowane wewnątrz zakładów produkcyjnych na własne potrzeby producenta lub też do oznaczania opakowań zbiorczych – po uwzględnieniu zasad ustalonych przez wymienioną wyżej organizację.
^
Jeśli moduł nie będzie zainstalowany – dla tych formatów będą używane wewnętrzne filtry programu Kombi. Jeśli moduł zainstalujemy – program będzie z nich korzystał. Różnica między filtrami wbudowanymi, a zawartymi w tym module polega na tym, że filtry tego modułu obsługują większą liczbę opcji i sposobów kodowania kolorów i kompresji danych. Od wersji 5.0 biblioteka obsługuje 32-bitowe obrazy ze standardem kodowania kolorów CMYK.
^
^
^
Kroje Type 1 są obsługiwane przez wewnętrzny rasteryzator programu i generalnie nie są rasteryzowane systemowo. Jednakże, jeśli zarejestrujemy krój w systemie poprzez odpowiedni menedżer krojów, wtedy program będzie korzystał z rasteryzatora systemowego. Problem ten nie dotyczy systemów Windows 2000/XP i nowszych, w którym kroje Type 1 mogą być rejestrowane w systemie tak samo jak kroje TrueType.
Moduł współpracuje z Instalatorem krojów, dzięki czemu w nowszych systemach operacyjnych kroje Type 1 mogą być instalowane „w locie”.
^
^
^
Stół montażowy w Interpreterze PostScriptu Kombi 9
Interpreter jest dostępny również jako samodzielny program, a jego pełna dokumentacja znajduje się na stronie ps.3n.com.pl.^
^
^
^
Etap konfigurowania polega na wybraniu folderów z krojami, które zostaną skatalogowane i wprowadzone do bazy danych menedżera. Wybór folderów może odbywać się ręcznie (przez wskazanie właściwego folderu w oknie przeglądania folderów) lub automatycznie (przez przeszukanie twardych dysków w celu odszukania katalogów z krojami).
Od wersji 7.0 moduł kataloguje (poza krojami TTF, Type 1 i CFN (kroje Calamusa), które katalogował już w wersji 6.0) również kroje OpenType. Ponadto menedżer krojów udostępnia szereg dodatkowych opcji, jak np. katalogowanie tylko tych krojów, które mogą być rasteryzowane systemowo, czy też buforowanie wyświetlanych miniatur krojów.
Moduł współpracuje z Instalatorem krojów i zapewnia systemową rasteryzację krojów nawet nie zainstalowanych w systemie.
^
EPS (encapsulated PostScript) czyli PostScript obudowany. Jest to plik postscriptowy z nagłówkiem zawierającym podgląd zawartości. Podgląd może być zapisany w formacie TIFF lub Windows Metafile. Program Kombi po zaimportowaniu takiego pliku wyświetla w ramce podgląd, natomiast plik postscriptowy zostanie wysłany do urządzenia drukującego w czasie drukowania. Jeśli urządzenie drukujące nie obsługuje PostScriptu – program wyśle do niego podgląd. Umożliwia to drukowanie prac do korekty na urządzeniach niepostscriptowych.
Program obsługuje pliki tego typu zarówno jako dowiązane zewnętrznie, jak i osadzone w dokumencie.
EPS DCS (encapsulated PostScript desktop color separation) v. 1.0 i 2.0. Pliki tego typu są podobne do zwykłych plików eps z jedną różnicą – zawierają one poza podglądem – również separacje grafiki na poszczególne kolory składowe. Wersja 1.0 przewiduje na poszczególne separacje osobne pliki (np. w przypadku pełnego koloru powinniśmy mieć pięć plików – główny plik z podglądem oraz cztery pliki składowe z poszczególnymi separacjami). Wersja 2.0 umożliwia zapisanie poszczególnych rozbarwień w jednym pliku. Ten typ plików jest obsługiwany wyłącznie jako dowiązany zewnętrznie. Jeśli wybierzemy opcję osadzenia pliku w dokumencie – zostanie osadzony tylko plik główny (pliki z rozbarwieniami nadal będą traktowane jako dowiązane zewnętrznie).
AI (pliki programu Adobe Illustrator). Są to pliki postscriptowe zawierające poza opisem grafiki również wszystkie dane odnośnie ustawień narzędzi i palet w programie Adobe Illustrator. Pliki nie zawierają podglądu. Program Kombi po zaimportowaniu takiego pliku wyświetli w ramce szary prostokąt oraz nazwę zaimportowanego pliku. Pliki mogą być zarówno dowiązane zewnętrznie, jak i osadzane w dokumencie.
^
^
Eksplorator baz grafik w Kombi 9
Poprzez dwukrotne kliknięcie wybranej miniaturki wklejamy ją na stronę otwartego dokumentu. Tak wklejona miniaturka traktowana jest grafika dowiązana zewnętrznie, tzn. w dokumencie (na ekranie) wyświetlana jest miniaturka, a w momencie drukowania w miejsce miniaturki program pobierze z dysku właściwy plik i prześle go na drukarkę. Oczywiście na tym etapie (tzn. po wklejeniu miniaturki z bazy na stronę w dokumencie) jeszcze tego (właściwego – w dużej rozdzielczości) pliku nie ma na naszym dysku.Integracja z Bankiem polega na tym, że jeśli mamy prawo do pobierania zdjęć z banku (tzn. posiadamy odpowiednią licencję), to możemy kliknąć ikonę (w palecie atrybutów wypełnień) i w ten sposób pobrać automatyczne plik odpowiadający wybranej miniaturze. Plik zostanie zapisany na dysku w odpowiedniej lokalizacji (tzn. takiej, która zapewnia właściwe powiązanie miniatury z plikiem). Od tej chwili podczas drukowania w miejsce miniatury będzie wstawiany właściwy plik.
Można także włączyć opcję automatycznego wyłączenia atrybutu dowiązania po pobraniu pliku. W takiej sytuacji – po pobraniu – plik zostanie automatycznie wstawiony na stronę w dokumencie (w miejsce miniatury).
^
^
Obsługa warstw w Kombi
Nota techniczna nr 7 zawiera krótki opis obsługi warstw.
^
Okno Projektora K3D
Poniżej przedstawiono przykładowe obiekty 3D utworzone za pomocą tego projektora.^
^
Od wersji dziewiątej pakietu Spiker integruje się z głosem systemowym. Nadal jest możliwość korzystania z głosów własnych (np. w przypadku, gdy pracujemy na systemie nie obsługującym polskiego głosu), ale wykorzystanie głosu systemowego zapewnia lepszą jakość syntezy mowy.
^
^
^