Adiustacja tekstów zwana jest również redakcją techniczną. Polega na naniesieniu ważnych dla składu i łamania uwag dotyczących formatowania tekstu, a także poprawieniu takich usterek, jak np. nieprawidłowe użycie znaków interpunkcyjnych w kontekście składu, np. użycie spacji z łącznikiem, odstępy przed kropką lub przecinkiem, nie sparowane nawiasy, niewłaściwie zastosowane myślniki czy błędne cudzysłowy.
Okno
Automatycznej adiustacji tekstu pakietu Kombi
Mówiąc najprościej, osoba wykonująca adiustację zadba o to, by nasz tekst wyglądał estetycznie i był przejrzysty.
Część z tych uwag będzie mogła być naniesiona i zastosowana dopiero po wykonaniu wstępnego składu. Wtedy może okazać się, że np. śródtytuły trzeba powiększyć, a wcięcia akapitowe zmniejszyć. I w tym zakresie nic nie zastąpi wprawnego oka i dobrego smaku, jednak niektóre powtarzające się czynności adiustacyjne da się zautomatyzować.
Jak przystało na element systemu komputerowego składu dokumentów,
KombiKor ma funkcje znacznie ułatwiające adiustację tekstu. Dzielenie na sylaby, automatyczne usuwanie podwójnych spacji – to tylko niektóre narzędzia edytorskie dostępne w programie.
KombiKor automatycznie wykona za nas takie elementy pracy, jak usunięcie zbędnych odstępów, sprawdzenie sparowania nawiasów i cudzysłowów, wymiana dywizu na półpauzę, czy też wstawienie spacji nierozdzielających.
Warto dodać, że spacja nierozdzielająca w KombiKorze to nie to samo, co spacja twarda. Obie zapobiegają pozostawieniu jednoliterowego wyrazu na końcu wiersza, ale spacja nierozdzielająca jest elastyczna, dzięki czemu odstępy między wyrazami pozostają równe w całym wierszu. Więcej o technicznych aspektach adiustacji w KombiKorze przeczytasz na stronie
Funkcje KombiKora.
KombiKor nie tylko współpracuje z Kombi pozwalając na kompleksowy skład publikacji o dowolnej liczbie stron, ale też umożliwia eksport tekstu wraz z kodami sterującymi w popularnych formatach tekstowych (w tym również w formatach używanych do publikacji stron internetowych, jak: HTM, HTML, czy PHP). Oczywiście działa też schowek systemowy, za pomocą którego możemy przenosić tekst z i do KombiKora. Dlatego może być używany niezależnie, np. do copywritingu czy do tworzenia artykułów na strony internetowe.
Z użyciem KombiKora redakcja techniczna jest więc znacznie ułatwiona, co doceni każdy, kto ma do czynienia z długimi tekstami. O ile bowiem mającą kilka stron broszurę z pewnym trudem można prawidłowo zredagować w prostszym programie, to przy kilkunastu czy kilkudziesięciu stronach pojawiają się problemy. Oczywiście, nic nie zastąpi doświadczenia, ale żmudne poszukiwanie i sprawdzanie np. cudzysłowów na kilkudziesięciu stronach tekstu, to już przeszłość :-).
Zespół 3n, Koszalin, luty 2019